Choroby tarczycy a żywienie

Choroby tarczycy, przede wszystkim jej niedoczynność, są coraz powszechniejszym zjawiskiem. Wręcz powiedziałabym, że mamy plagę chorób tarczycy.

Nie ma dnia w moim gabinecie, w którym nie przyjęłabym pacjenta z niedoczynną tarczycą. Jeśli wynik Twojego TSH jest powyżej 2,5 µU/ml prawdopodobnie problem ten może dotyczyć także i ciebie. Leczenie opiera się głównie o 2 leki: euthyrox lub letrox.

Jednak jest to wsparcie farmakologiczne w postaci syntetycznych hormonów, a ty musisz dostarczyć sobie szeregu składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jest to konieczne, ponieważ organ ten nie pracuje u Ciebie prawidłowo.

Plan żywienia odpowiednio dobrany do niedoczynności tarczycy dotyczy także pacjentów z wyciętą tarczycą i tzw. kikutem, ponieważ mamy szereg produktów ograniczających wchłanianie euthyroxu/letroxu, zatem musisz je wykluczyć ze swojej diety.

Warto wspomnieć także o tym, że pacjent najczęściej dowiaduje się, że ma niedoczynną tarczycę, bo zaczyna tyć. Zatem kolejny aspekt dietetycznego wsparcia – musisz kontrolować swoją masę ciała (odpowiednią kaloryczność dobierzesz dla siebie korzystając z zamieszczonych u mnie wzorów https://dietaodnowa.pl/…/jak-dobrac-odpowiednia-dla-siebie-…/).

Pamiętaj, że nadmiar tkanki tłuszczowej pogarsza i utrudnia leczenie niedoczynności tarczycy i odwrotnie, normalizacja masy ciała pozytywnie koreluje z procesem leczenia, często pozwala także na zmniejszenie dawki leku.

A na co szczególnie muszą zwrócić uwagę osoby z chorobami tarczycy? Przede wszystkim na produkty spożywcze zawierające tzw. goitrogeny. To są te związki, o których pisałam, że utrudniają wchłanianie leków. Występują m.in. w produktach kapustnych (różne rodzaje kapust, brukselka), kalafiorze, brokule, a także niektórych psiankowatych (pomidor, papryka). Trochę ich także w szpinaku czy truskawkach 🥦🍓🥬🥦🍅🍆

Przy chorobie tarczycy musisz kontrolować także podaż cynku, seleny, żelaza, kwasów omega 3 oraz jodu. Twoje zapotrzebowanie na te związki jest wyższe w porównaniu do osoby zdrowej/ z prawidłowo funkcjonującą tarczycą.

Jeśli masz hashimoto warto przyjrzeć się obecności glutenu w diecie. Często u osób z chorobami autoimmunologicznymi lubi iść w parze nieceliakalna nadwrażliwość na gluten. Jeśli i ty ją masz, hashimoto będzie się pogłębiało, a stan twojej tarczycy będzie coraz gorszy.

Trochę się nazbierało tych aspektów żywieniowych, ale mam dobrą wiadomość – ty nie musisz zaprzątać sobie nimi głowy.
Zrobię to za ciebie ja – w końcu jestem dietetykiem 👈😉
Na mojej stronie znajdziesz odpowiedni dla siebie plan żywienia, wybierzesz kaloryczność jaka ci odpowiada i do dzieła! 🤩

‼️ A na dodatek trwa promocja -20% na każdą dietę na hasło MAJ2020.
Leć skorzystać i ciesz się zdrowiem na co dzień‼️

UWAGA! Promocja trwa jeszcze 6 dni (do 31 V 2020 do 23:59). ⏰⏳

Link do sklepu – https://dietaodnowa.pl/produkt/niedoczynnosc-tarczycy/