Wizyta w gabinecie

 
Pierwsza wizyta to poznanie Twoich celów współpracy, motywacji, sprawdzenie i ocena Twojego stanu zdrowia, nawyków żywieniowych, stylu życia, preferencji i umiejętności kulinarnych, a także możliwości socjoekonomicznych. Dietetyk przeprowadzi u Ciebie także diagnostykę składu ciała i omówi wyniki.

Najpierw dietetyk przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad żywieniowo – zdrowotny, na podstawie którego może opracować dla Ciebie Indywidualny Sezonowy Plan Żywieniowy. Zapyta m.in. o to, co jadasz na co dzień, jak wygląda Twój tryb życia, czy jesteś aktywny fizycznie, jaka jest Twoja historia dietetyczna, zdrowotna oraz o aktualne (do 3. miesięcy od wykonania) wyniki podstawowych badań* – pacjent przynosi ze sobą wyniki badań na 1. konsultację lub jeśli nie zdąży ich odebrać do czasu konsultacji – dosyła później na maila poradni. Jeśli chorujesz na coś przewlekle, weź również pozostałe wyniki badań, które posiadasz oraz spis wszystkich leków, witamin i innych suplementów, które przyjmujesz.

Pamiętaj – im więcej dietetyk uzyska od Ciebie informacji, tym lepiej będzie mógł Ci pomóc.
Ukrywanie różnych kwestii nie ma sensu, zaufanie to podstawa.

*cholesterol całkowity + frakcje HDL i LDL, triglicerydy (TG), glukoza i insulina na czczo, TSH, Alat (ALT), eGFR

Na 1. wizytę weź ze sobą dzienniczek bieżącego notowania, w którym przez 2 dni robocze i 1 dzień weekendowy będziesz zapisywać wszystkie zjadane i wypijane przez Ciebie produkty/ płyny. W dzienniczku należy uwzględnić godzinę posiłku, jego wielkość/porcję oraz w jakich okolicznościach został przez Ciebie zjedzony (w pracy w pośpiechu, przed telewizorem/ komputerem/ smartfonem, w biegu na tramwaj, spokojnie w domu przy stole, z nudów, ze stresu etc.). Jeśli masz nawyk podjadania – to także trzeba zapisywać (szklanka soku czy 2 orzeszki to również posiłek dla Twojego organizmu).

Następnie dietetyk wykona diagnostykę składu Twojego ciała za pomocą specjalistycznego analizatora metodą bioimpedancji BIA* (m.in. zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej, nawodnienie organizmu, podstawową przemianę materii, białko, minerały  i in.), zważy i omówi z Tobą wszystkie wyniki wraz z analizą indeksu masy ciała BMI oraz wskaźnika WHR (określenie lokalizacji ewentualnego nadmiaru tkanki tłuszczowej). Dietetyk stwierdzi również czy występuje otłuszczenie wewnętrzne organizmu.

*) Na analizatorze składu ciała stajemy bosymi stopami – przygotuj się zatem do zdjęcia skarpet lub rajstop. Badania nie wykonuje się u kobiet w ciąży i osób z rozrusznikiem serca (bądź innym elektrycznym urządzeniem medycznym). Na 2 godziny przed badaniem nie powinno się jeść ani uprawiać sportu; podczas badania nie można mieć na sobie biżuterii ani innych dużych, metalowych elementów garderoby.

Kolejny krok to Twój Indywidualny Plan Żywieniowy. Specjalista na podstawie uzyskanych informacji może opracować dla Ciebie program żywienia oparty o sezonowe produkty spożywcze, uwzględniający Twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze, preferencje smakowe, występujące schorzenia i alergie pokarmowe, możliwości czasowe, a nawet finansowe. Ponieważ plan dietetyczny jest układany indywidualnie, należy na niego trochę poczekać. Średni czas oczekiwania to ok. 7 dni roboczych od konsultacji dietetycznej. Dieta nie jest wliczona w cenę konsultacji.

Kolejne wizyty to ocena i kontrola postępów zastosowanej dietoterapii, edukacja żywieniowa, praca nad zmianą oraz eliminowanie potencjalnych błędów. Spotkania ze specjalistą to także wsparcie i dodatkowa motywacja, które będą Ci niezbędne w całym procesie. Z doświadczenia wiemy, że pacjent ze wsparciem dietetyka dużo lepiej sobie radzi i szybciej utrwala dobre nawyki żywieniowe. Omawiamy i testujemy także różne strategie osiągnięcia Twojego – naszego celu. Jeśli chcesz mieć efekty – współpracuj.

Na wszystkich kolejnych wizytach dokonywana jest diagnostyka składu ciała wraz z omówieniem zachodzących w organizmie zmian. Pacjent otrzymuje także własną kartę kontroli. Konsultacje kontrolne trwają do 20 minut.

Wszystkie informacje podane przez pacjenta mają charakter poufny i służą jedynie prawidłowej i skutecznej dietoterapii.

Przed podjęciem decyzji o współpracy zapoznaj się z regulaminem poradni.

Nawiązanie współpracy jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu oraz zobowiązaniem się do jego przestrzegania.

Regulamin współpracy z Poradnią Dieta OdNowa